• Victorii la scor pentru echipele Olimpiei Cluj
  • Olimpia Cluj a ratat calificarea în optimile UEFA Women’s Champions League
  • Olimpia Cluj a pierdut prima manșă a 16-imilor UWCL în fața echipei FC Rosengård

Debut cu victorie în Champions League

Olimpia Cluj a debutat cu victorie în grupele UEFA Women’s Champions League, în fața echipei WFC-2 Kharkiv. Echipa pregătită de Marius Suller a dominat partida al cărei singur gol a fost marcat de Cristina Carp, în minutul 33.

olimpia-cluj-kharkiv-uwcl1

Olimpia Cluj: 31. McVicker – 30. Gorea, 3. Havriștiuc (15. Nagy 76′, 5. Meluță, 6. Giurgiu, 10. Voicu (11. Bâtea 65′), 4. Bortan (cpt.), 8. Vătafu, 18. Leinert (9. Ciolacu 46′), 20. Carp, 14. Lunca. Antrenor: Marius Suller

Rezerve: 1. Boandă, 9. Ciolacu, 11. Bâtea, 15. Nagy, 21. Negrea, 22. Răduc, 88. Tărășilă

WFC- 2 Kharkiv: 71. Bondarchuk, 5. Andrukhiv, 7. Khodyreva, 10. Kalinina (cpt.), 15. Malakhova (23. Diatel 46′), 16. Tomylko ( 11. Skorynina 46′), 17. Korsun, 18. Vasylyuk, 22. Kravchuk (97. Holovach 66′), 29. Podolska, 77. Polyukhovych. Antrenor: Nataliia Zinchenko

Rezerve: 25. Slavych, 11. Skorynina, 23. Diatel, 33. Mokhnach, 97. Holovach

După ce Alexandra Lunca a șutat de câteva ori peste poartă, prima ocazie mai mare a olimpicelor a venit în minutul 22, când aceeași Lunca i-a pasat Andreei Voicu,  scăpată singură în careu, șutul ei lovind plasa laterală. Minutul 33 aduce singurul gol al partidei, după ce Ștefania Vătafu dă o pasă excelentă, iar Cristina Carp reia din întoarcere și o învinge pe Bondarchuk.

olimpia-cluj-kharkiv-uwcl

Repriza a doua începe mult mai bine pentru Olimpia, fetele noastre scăpând deseori spre poartă. În minutul 52, Lunca scapă de adversarele sale și îi pasează lui Vătafu, dar șutează puțin peste transversală. Kharkiv are o ocazie bună de gol în minutul 56, însă Jillian McVicker a reținut fără probleme, ea fiind foarte sigură pe sine și pe intervențiile sale pe durata întregii partide. Spre finalul partidei, ucrainiencele au avut mai multe faze periculoase, însă defensiva Olimpiei a reușit să mențină avantajul de pe tabelă.

Primul meci și primele trei puncte pentru Olimpia Cluj în grupele UWCL. În celălalt meci al grupei, Hibernian a învins-o pe Swansea cu 5-0, astfel cele două echipe se află la egalitate de 3 puncte.

Am muncit foarte mult pentru acest rezultat, este un prim pas foarte important pentru noi. Știam că începutul este foarte important. Mă bucur, sunt fericit, dar meciurile grele abia încep. Aveam nevoie de acest rezultat, am jucat puțin cu presiune, fetele au simțit presiunea aceasta pentru că jucăm ”acasă”, ne dorim foarte mult să ne calificăm, dar mai e multă muncă până acolo”, a declarat Marius Suller.

Mă bucur foarte mult că am reușit să marchez și am reușit să câștigăm cele trei puncte. Este foarte important însă să câștigăm toate cele nouă puncte, dacă dorim să ne calificăm a spus Cristina Carp, marcatoarea golului.