• Olimpia Cluj a pierdut prima manșă a 16-imilor UWCL în fața echipei FC Rosengård
  • Mirel Albon prefațează meciul cu FC Rosengård
  • Acțiunile de presă premergătoare partidei Olimpia Cluj - FC Rosengård

Victorie în fața echipei de pe Bega

În etapa 3 a Ligii I Olimpia Cluj a primit vizita echipei CFR 1933 Timișoara. Jucătoarele lui Mirel Albon s-au impus ușor cu scorul de 7-1 în ultimul meci dinaintea întâlnirii cu FC Rosengård din 16-imile UEFA Women’s Champions League.

Olimpia a început meciul foarte bine, deschizând scorul încă din primul sfert de oră. Ioana Bortan a marcat din lovitură liberă, după ce portarul Georgiana Dârle a faultat-o pe Mara Bâtea în afara careului, aceasta primind și cartonaș galben. După doar două minute Alexandra Lunca a dublat avantajul lobând-o pe Dârle.

DGP_5203

După ce a luat un cartonaș galben pentru un fault asupra Adelinei Ion, în minutul 23 Bortan a reușit dubla după ce a urmărit balonul șutat spre poartă în primă fază de Mara Bâtea. În ultimele cinci minute ale primei reprize, olimpicele au mai marcat de două ori, Adina Giurgiu șutând de la 16 m, iar Lunca reușind o scăriță, scorul la pauză fiind 5-0.

În partea a doua Olimpia nu a forțat, a jucat calm, având câteva ocazii de a marca. În minutul 67, în urma unei neînțelegeri, Beatrice Tărășilă a marcat în propria poartă, Lavinia Boandă fiind prinsă pe picior greșit. Dar, după doar două minute Mara Bâtea marchează în urma unei centrări venite din partea Adinei Giurgiu. Minutul 71 aduce și ultimul gol al partidei, Dârle scăpând mingea în poartă după o centrare a Cristinei Carp.

DGP_5209

„A fost o repetiție bună pentru meciul din Champions League de joi. Chiar dacă am avut câteva probleme medicale, fetele s-au mișcat foarte bine, mă bucură forma lor din acest moment. Sper ca până joi lucrurile să fie și mai bune decât atât, să recuperăm și jucătoarele accidentate. De asemenea, mă bucur că am redevenit lideri, că am învins echipa de pe primul loc, chiar dacă era la golaveraj, am demonstrat că rămânem de departe echipa cea mai bună din campionatul românesc. În această lună pentru noi obiectivul principal este Champions League, unde sperăm să ne prezentăm cât mai bine și să fim surpriza acestei etape a competiției” a declarat la finalul partidei antrenorul Mirel Albon.

Olimpia Cluj: Lavinia Boandă – Elena Răduc, Teodora Meluță, Melinda Nagy, Adina Giurgiu, Ioana Bortan (cpt.), Beatrice Tărășilă, Mihaela Ciolacu, Alexandra Lunca (Cristina Carp 46′), Mara Bâtea, Hannah Leinert (Oana Negrea 46′). Antrenor: Mirel Albon

Rezerve: Jillian McVicker, Emily Richardson

CFR 1933 Timișoara: Georgiana Dârle – Lidia Șuveț, Maria Neacșu (Ruxandra Domokos 87′), Claudia Bistrian, Mihaela Durlă, Denisa Meisu, Alice Cociuba, Ozana Ababei, Manuela Voica (Sabina Scurtu 73′), Larisa Sirbovan (Larisa Grigore 46′), Adelina Ion. Antrenor: Florin Bugar

Rezerve: Cristina Ștefan

În Liga II Olimpia 2 Cluj a remizat (1-1) cu Sporting Lugas.